
vAD INNEBÄR EN CERTIFIERING?
Det finns otroligt många certifieringar och de finns inom vitt skilda områden – i dagsläget 456 stycken enligt Ecolabel Index. Och alla har sina specifika regelverk att förhålla sig till.
Men specifikt för kosmetiska och andra kemiska produkter som bär någon form av certifiering så är en certifiering av en ackrediterad organisation det enda sättet att se till att produkterna lever upp till de olika certifieringsorganens krav för vad som är ekologiskt eller naturligt.
Trots att organisationerna bara tillåter ingredienser inom sitt regelverk så innehåller ekologiska / naturliga produkter kemikalier som många kanske inte skulle associera med begreppet ’naturligt’.
Handla genuina produkter här
Annons
Certifierande organisationer
För att få skriva ’ekologiskt odlad” på ett livsmedel måste odlingen uppfylla EU:s krav på ekologisk odling och vara kontrollerad av ett godkänt certifieringsorgan. Märkningar godkända av IFOAM klarar EU:s krav. Exempel på sådana märken är USDA (USA), KRAV (Sverige), Soil Association (Storbritannien), CCOF-international (USA).
Organisationer som ICEA (Italien), Soil Association (England), BDIH (Tyskland), Ecocert (Frankrike) Cosmebio (Frankrike) står bakom en annan organisation, nämligen COSMOS. De har gemensamt utarbetat ett regelverk för vad de anser vara naturligt och ekologiskt när det gäller kosmetiska produkter.
Bakom en annan certifierande organisation som heter NATRUE står företag som WALA, Weleda, Laverana, PRIMAVERA, LOGOCOS och CEP. De har precis som ovanstående utarbetat ett regelverk för vad just de anser vara naturligt och ekologiskt när det gäller kosmetiska produkter. NATRUE är också medlemmar i IFOAM.
Tänk om det hade funnits en ”Äkta Vara”-märkning för hudvård? Fundera till exempel på skillnaden mellan KRAV-märkt mat och Äkta Vara-märkt mat – vilken märkning innebär minst andel tillsatser?
Exempel på organisationer
Med en Certifiering
Det kan till exempel vara att odling sker utan användning av bekämpningsmedel och andra kraftfulla gifter och att ingredienserna inte får komma från genmanipulerade grödor. Men även att kemikalieframställningen sker under godkända förhållanden dvs med hjälp av det regelverk som de certifierande organisationerna har uppfört. Viktigt också är att arbetaren får en skälig lön. Förutom detta inkluderar man till exempel också förpackningsmaterial.
Ett begränsat antal industriprocesser är nödvändiga vid tillverkning av vissa kemikalier eftersom man annars inte kan tillverka dem. Man kan till exempel inte tillverka tvål och såpa utan kemi, vidare måste ju växter och andra grödor extraheras, oljor och smör (fett) måste utvinnas, blad/blommor/bär måste bli till pulver, alkohol/ättika måste tillverkas och socker och stärkelse måste utvinnas osv.
Men alla de andra kemikalierna då? Ja, det finns en hel del industridesignade kemikalier även i produkter som är ekologiska och naturliga – ta till exempel förtjockningsmedel, emulgeringsmedel, stabiliseringsmedel, sötningsmedel, tensider, kelatbildande medel, konserveringsmedel osv.
Utan en certifiering
Det finns många produkter som är helt naturliga och 100% ekologiska men som inte är certifierade. Många små företag har inte råd att certifiera sina produkter eftersom det är förenat med stora kostnader.
Några företag väljer att till exempel använda egenodlade örter och blommor, lokalproducerat bivax och talg eller till exempel viltskördad kåda i sina produkter. Dessa produkter är inte sämre för att de inte bär en certifiering utan kan till och med vara mer naturliga eftersom fokus ligger på egenodlat och viltskördat och framför allt småskaligt. Det här främjar också biologisk mångfald.
Men har man ingen kunskap om vad naturligt och ekologiskt innebär och hur ingredienser skrivs ut på etiketten så är det förstås enklare att välja produkter som bär en certifiering. Med RekoKollen hittar du enkelt produkter med ett mer naturligt innehåll. Men RekoKollen är ingen certifiering utan en konsumenttjänst för dig som vill undvika många av de industridesignade kemikalierna som är vanliga i både naturliga och ekologiska produkter. Du kan läsa mer om RekoKollen här.
Myndigheter
Det finns inte heller några regler i EU:s kosmetikadirektiv som särskilt tar upp frågan om produkter som marknadsförs som ekologiska eller naturliga. Myndigheters ansvarsområde gäller enbart för att en produkt ska vara säker att använda. Läs mer om konsumentlagstiftning och miljöpåståenden i reklam.










